andělé
Anděl (z řeckého ἄγγελος angelos „posel“) je nadpřirozená duchovní bytost podřízená Bohu či bohům.
V původním hebrejském významu byl anděl prostě „posel“ (מַלְאָךְ mal'ach). Tento pojem doslovně přejala do řečtiny Septuaginta jako ἄγγελος (angelos posel). V pozdním židovství – a jeho prostřednictvím i v křesťanství – se pak tento pojem přetvořil v pojem duchovní bytosti duchovního řádu, která slouží jako prostředník mezi Bohem a člověkem.
Nauka o andělích se označuje jako angelologie (z řeckého ἄγγελος angelos anděl + λόγος logos slovo, řeč), která v křesťanství tvoří jeden z podoborů teologie. Vedle tohoto hlavního významu se pojmu používá i pro označení různých mystických a esoterických nauk i mimo křesťanství. Vzhledem k tomu, že křesťanství považuje démony za padlé anděly, lze za podobor angelologie považovat také démonologii.
Podle některých vědců mohou andělé představovat relikty starších pohanských kultů. Řada biblických příběhů má své paralely např. v sumerských či dalších blízkovýchodních bájích; během redakce starozákonních textů se podle této teorie bohové, vystupující v těchto paralelních textech, „infiltrovali“ i do židovských náboženských textů, avšak nemohli obstát v ideovém souboji s jediným Bohem a přeměnili se proto v boží posly, anděly.